neděle 4. prosince 2016

Recenze: Divergence


Autor: Veronica Roth

Žánr: sci-fi

Rok vydání: 2011

Nakladatelství: CooBoo

Počet stran: 341
Obsah:
Beatrice je 16-ti letá dívka z Odevzdanosti, frakce, která hlásá nesobeckost a cokoli, co by mohlo způsobit, že se ohlížíte na sebe je považováno za špatné. Proto lidé z Odevzdanosti nosí všichni stejné šedé, nevýrazné oblečení a vlasy v drdolu. Jejich životním posláním je pomáhat druhým - jakékoli koníčky jsou vyloučeny.
Kromě Odevzdanosti jsou v zemi další 4 frakce - Mírumilovní (mír za každou cenu), Sečtělí (věčně v knihách - moudrost je nejdůležitější), Neohrožení (odvaha, odvaha, odvaha) a Upřímní (říkat pravdu pod jakýmkoli rizikem).
V 16-ti má před sebou Beatrice, i její bratr Caleb, zkoušku, která určí, do které frakce se nejvíce hodí a následně důležité rozhodnutí. Musí si totiž vybrat frakci, která se pro ně stane domovem do konce života. Buď zůstanou ve své, Odevzdanosti, s rodinou, nebo přejdou do jiné a s rodinou už se (nejspíše) mockrát neuvidí.
Když plní svou zkoušku Beatrice, sdělí jí zkoušející, že je Divergentní, tedy, že má předpoklady k více než jedné frakci. To je velmi neobvyklé.
Při výběru se po dlouhém rozhodování přidá k Neohroženým. Nikoho nepřekvapí, že přestoupila, nesobeckost nikdy nebyla její silná stránka. O to více ale všechny zaskočí Caleb, který byl vždy přesným opakem své sestry, když se rozhodne pro Sečtělé.
Beatrice první zkoušku u Neohrožených, nastoupit a vystoupit z jedoucího vlaku, zvládne a stejně tak i skok z vysoké budovy do neznáma. Po tomto skoku jí je nabídnuta změna jména, všem se proto představí jako Tris.
Jak později zjistí, do Neohroženosti se dostane jen část z uchazečů, ze zbytku budou odpadlíci, tedy lidé, kteří nezvládli adaptaci do nové frakce. O tom, kdo zůstane a kdo odejde rozhodnou 3 zkoušky, které mají za cíl prověřit psychickou i fyzickou stránku jedince. Během 2. zkoušky,  kdy je uchazečům simulován jejich strach, Tris všechny ohromně překvapí. Jejího učitele to vyděsí k smrti, je to jasné, je Divergentní! Ale co to znamená? A proč by se o tom nemělo dovědět vedení?!

Ukázka:
„Jsi má dcera. Frakce nejsou podstatné.“ Zavrtí hlavou. „Podívej, kam nás dostaly. Lidstvo nikdy nedokáže sekat dobrotu příliš dlouho. Zlo si vždy najde cestu zpátky.“ (strana 307)


Můj názor:
Knížka se mi líbila a Tris jsem v mnoha chvílích obdivovala. Nevím, jestli bych zvládla být tak svéhlavá pod pohrůžkou smrti… Ale musím říct, že se mi četla dost pomalu a občas mi přišlo, že je to zbytečně natahované a konec byl naopak trochu ošizený. Myslím si, že by vůbec neuškodilo, kdyby knížka začala gradovat o pár stránek dříve. Na druhou stranu jsem se u ní skoro rozbrečela, což o něčem svědčí…
Prostě se ve mně bijí 2 názory. Je to super knížka a chápu proč kolem ní bylo takové haló, ale určité pasáže byly zbytečně dlouhé…

Hodnocení: 7/10
Profil knihy na ČBDB.cz


Žádné komentáře:

Okomentovat

Každý komentář mi dělá obrovskou radost a moc za všechny děkuji! :)